حال بسکتبال گرگان خوب نیست

 

به گزارش همشهری انلاین به نقل از مهر، «پایتخت بسکتبال ایران»، «قلعه عقاب‌ها» و «مهد بسکتبال» و صفت‌های مشابه دیگر نشان دهنده جایگاه بسکتبال گرگان در کشور است.

بسکتبال شهرداری گرگان؛ باشگاه کم سابقه‌ای نیست و نایب قهرمانی فصل گذشته، مهم‌ترین افتخار کسب شده نماینده گرگان در کشور بوده است، بنابراین مدیران تیم شهرداری تصمیم می‌گیرند طلسم قهرمانی را بشکنند و با برخی تغییرات مانند به خدمت گرفتن سرمربی تیم ملی و جذب چند بازیکن ملی پوش نشان دهند که به چیزی کمتر از قهرمانی رضایت نخواهند داد.

مدیران شهرداری تلاش کردند با هزینه‌های میلیاردی از محل اعتبارات مدیریت شهر با فراهم آوردن ابزار لازم، به یکی از مدعیان قهرمانی بسکتبال ایران تبدیل شوند.

یکی از پشتوانه‌های مهم تیم شهرداری گرگان که همواره مورد تأکید مدیران، کادر فنی و بازیکنان این تیم هم قرار می‌گیرد، اشتیاق فراوان هواداران گرگانی و سبک خاص حمایت آن‌ها از این تیم است که بارها مربیان تیم‌های حریف را هم به تحسین واداشته است.

مدیران بسکتبال شهرداری با علم به این موضوع و بهره مندی از حمایت هزاران حامی بسکتبال، در هزینه کرد برای این تیم و حتی لیدرهای این تیم خساست نکرده و حسابی سر کیسه اعتبارات را شل کردند تا بتوانند سال‌های سال؛ افتخار قهرمانی این تیم را برای دوره مدیریت خود مصادره کنند.

ضعف دیپلماسی مدیران

پس از شیوع کرونا و تعلیق همه مسابقات ورزشی، لیگ بسکتبال هم که در مرحله مقدماتی با قهرمانی شهرداری در جریان بود، متوقف شد.

اطلاعیه فدراسیون بسکتبال در خصوص پایان لیگ و مشخص نشدن قهرمان؛ تمام آرزوهای شهرداری گرگان را بر باد داد. شهرداری‌چی‌ها هم نتوانستند از حق بسکتبال گرگان دفاع کرده و میلیاردها تومان اعتبار مردم گرگان بر باد رفت و کاخ آرزوهای مدیران شهری باشگاه شهرداری هم فرو ریخت.

هر چند تیم بسکتبال شهرداری گرگان در پایان مرحله مقدماتی لیگ برتر بسکتبال باشگاه‌های کشور با انجام ۲۶ مسابقه، موفق به کسب ۲۴ برد در برابر دو باخت و مجموع ۵۰ امتیاز شد و در سکوی نخست قرار گرفت اما ضعف دیپلماسی مدیران باشگاه؛ آرزوی ده‌ها هزار طرفدار این تیم را با چاشنی میلیاردها تومان بودجه نهاد مردمی شهرداری بر باد داد.

باشگاه نداریم

یک فعال اجتماعی هم در این خصوص گفت: در گرگان چیزی به نام باشگاه نداریم و تیم هیئت امنایی اداره شده و در واقع شهرداری و شورا تیم‌داری می‌کنند.

رضا عباس افزود: طی سالیان گذشته تیم بسکتبال شهرداری گرگان مانند گوشت قربانی و تحت تأثیر لابی‌های مختلف بوده و حتی مدیران مالی شهرداری هم می‌توانستند برای آن تعیین و تکلیف کنند.

وی بیان کرد: شورا و شهرداری هر کدام حرف خود را می‌زنند،  چون اعضای شورا و شهرداری تیمداری می‌کنند، تداخل ایجاد شده و البته این مشکلات از دوره‌های قبل هم بود و مدیران حتی در جزئیات تیم دخالت می‌کردند.

عباسی گفت: با توجه به نظر فدراسیون در خصوص پایان لیگ بدون قهرمان،  نباید استقلال فدراسیون را زیر سوال برد و کار را سیاسی کرد.

وی افزود: عضو شورای شهر گرگان به وزیر نامه می‌زند و این نامه حتی وزارتخانه هم نمی‌رسد، نباید با شعور هوادار بازی کرد.

پیگیری ورزشگاه ۶۰۰۰ نفری

عباسی اضافه کرد: نماینده گرگان می‌تواند مسائل مهم دیگری مانند سالن ۶ هزار نفری که از سال ۸۸ خاک می‌خورد، را پیگیری کند.

وی بیان کرد: پس جایگاه سرمربی تیم کجاست؟ آقای کبیر ویترین تیم ما است و باید از قدرت و نفوذ ایشان استفاده کرد اما در این بین عده‌ای شوآف می‌کنند.

عباسی گفت: شهردار بیان کرده که تیم را از لیگ بیرون می‌کشد! هنوز تیم وارد لیگ نشده که بخواهید آن را بیرون بکشید. مگر این تیم ارث پدر شخص خاصی است.

این فعال اجتماعی با اشاره به اینکه بسکتبال در گرگان یک هیجان و اتفاق است، ادامه داد: ما هنوز ظرفیت آسیایی شدن نداریم و باید به دنبال این باشیم که این فضا را فراهم کنیم.

چون پاسخ قانونی به ما داه نشده، راهکار قانونی برای دفاع نداریم، عباسی بیان کرد: به جای احداث زیرگذر و روگذر می‌توانیم سالن ورزشی را آماده کنیم، آسیایی شدن تنها یک اسم و به بنرزدن نیست. باید بدانیم بعد از آنچه اتفاقی باید بیفتد. آیا محل تمرین ما آسیایی است و یا سالن میزبانی داریم؟

وی اضافه کرد: به دلیل نبود ساختار این تیم همیشه با چالش‌هایی روبرو بوده است. در بازیکن سازی چه اقداماتی صورت گرفته است آیا با بازیکنان تسویه شده است؟ وقتی ساختار وجود نداشته باشد تیم قائم به شخص بوده بنابراین راه پیشرفت سخت می‌شود.

عباسی گفت: اعتراضاتی که در ابتدا از شورا و شهرداری شنیده شد، بیشتر جنبه داخلی داشته و تأثیرگذار نیست.

انتقاد از نحوه اعتراض شهرداری

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال هم گفت: در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۹۸، جلسه‌ای در فدراسیون برای تعیین تکلیف لیگ برتر بسکتبال تشکیل شد و آنجا نمایندگان همه تیم‌ها از جمله تیم شهرداری گرگان متفق‌القول شدند بازی‌ها به اتمام برسد اما در این جلسه صحبتی از قهرمانی نشد.

محمد ایزدپناه افزود: اساساً فدراسیون این جلسه را برای تصمیم‌گیری وضعیت فعلی برگزار کرد که متأسفانه نمایندگان باشگاه شهرداری در این جلسه (آقایان افروشه و شاهین طبع) با تعطیلی لیگ موافقت کردند ولی اسمی از قهرمانی به میان نیاوردند.

وی بیان کرد: نحوه برخورد ما با این تصمیم فدراسیون غلط بود، شهرداری گرگان دیپلماسی خوبی در این زمینه نداشت و می‌شد افراد فنی تیم در همان ابتدای تصمیم‌گیری به تهران رفته و با رئیس فدراسیون صحبت کند.

ایزدپناه بیان کرد: طبق گفته شهرداری گرگان، امسال هشت میلیارد تومان برای تیم هزینه شده و حیف است که این فرصت از دست برود.

جلسه در وزارتخانه

در خصوص پیگیری‌های مدیران بسکتبال گرگان در راستای احقاق حق تیم بسکتبال شهرداری با سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری گرگان، گفتگو کردیم، حسن افروشه به خبرنگار مهر گفت: در آخرین جلسه‌ای که در وزارتخانه تشکیل شد دو بند مصوب شد که یکی از آن‌ها این بود که مجمع عمومی هیئت بسکتبال شهرستان با حضور رئیس فدراسیون برگزار شود.

وی افزود: بعداز آمدن رئیس فدراسیون، جلسه‌ای با حضور مسئولان و با حضور صاحب نظران و رسانه‌ها خواهیم داشت و آقای طباطبایی توضیحات خود را در این جلسه ارائه می‌کند.

افروشه گفت: ما از فدراسیون صحبت‌های ضد و نقیض زیادی شنیدیم، یک بار بیان شده که می‌خواهند لیگ را تعطیل کرده و زمان دیگری گفتند که پلی‌آف برگزار می‌شود.

وی بیان کرد که بعد از دعوت ما، رئیس فدراسیون تا ۱۰ روز فرصت دارد که به گرگان بیاید و فردا نامه پیگیری آن را به هیئت بسکتبال خواهیم زد.

افروشه در خصوص اینکه آیا برای تیم وکیل گرفته شده یا خیر، افزود: چون پاسخ قانونی و کاملی به ما ندادند ما راهکار قانونی نداریم. آن‌ها یک بار مدیریت بحران و کرونا و تعطیلی لیگ را اعلام کرده و گفتند چون بازی‌ها تمام شده لیگ قهرمان ندارد و دیگر بار صحبت از ادامه لیگ می‌کنند.

۷۰ درصد طلب بازیکنان پرداخت شد

وی گفت: تیم بسکتبال بانوان گرگان به مرحله فینال رفته و اکنون اصرار می‌کنند که این تیم انصراف دهد و قهرمان را مشخص کنند؛ در این زمینه تناقض رفتاری وجود دارد چطور می‌شود در تیم بانوان بنا است نفر اول و دوم مشخص شود اما در تیم مردان نفرات برتر اعلام نمی‌شود.

افروشه ادامه داد: اگر آقای طباطبایی به گرگان نیاید ما آن را به وزارتخانه منعکس می‌کنیم.

وی بیان کرد: ۷۰ درصد طلب بازیکنان پرداخت شده و اکثر تیم‌ها مشابه وضعیت ما هستند.

افروشه در خصوص حضور در لیگ برتر در سال بعد گفت: تمام صحبت‌ها منوط به نظر فدراسیون دارد و در کمیته راهبری در این مورد تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

طبق گفته افروشه تاکنون ۶.۵ میلیارد تومان برای تیم هزینه شده و با توجه به اینکه شهرداری از بودجه مردمی، اداره می‌شود لذا باید مدیران شهرداری با جدیت بیشتری از حق مردم دفاع کنند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.