ایزدپناه: تیم ملی بسکتبال آرامش می‌خواهد

 

به گزارش ”ورزش سه” و به نقل از فارس، این روزها بحث‌ها درمورد نیمکت تیم ‌ملی زیاد است و ماجرا از آنجایی آغاز شد که رامین طباطبایی،  رئیس فدراسیون به صورت تلویحی تغییر در کادر فنی را مطرح و اعلام کرد که با توجه به تعویق یک ساله مسابقات المپیک، کمیته فنی فدراسیون نیز در مورد سرمربی آینده تیم ملی تصمیم گیری خواهد کرد و بهترین گزینه انتخاب می‌شود.

در ادامه نیز بحث پایان قرارداد مهران شاهین طبع به میان آمد تا تمام خبرها در مورد بسکتبال داخلی به وضعیت آینده  نیمکت تیم ملی ختم شود.

شاهین طی دو سالی که رو نیمکت تیم ملی بوده، این تیم افت و خیز زیادی داشته و نتایجی که کسب شده نه درخشان بوده و نه ضعیف. مهمترین موفقیت تیم‌ملی در زمان این مربی رسیدن به المپیک بود که البته در این امر هم لغزش وجود داشت و خیلی‌ها برد نیجریه مقابل چین را در رسیدن ایران  به المپیک دخیل می‌دانستند.

صحبت‌های اختلاف گونه مسئولان فدراسیون بسکتبال در مورد شاهین طبع بعد از اعتراض‌های شدید گرگانی ها به قهرمان نشدن شان شروع شد و بعید نیست همین اتفاق در نهایت به پایان همکاری دو طرف منجر شود، چیزی که در مصاحبه‌ها کاملا نمایان است.

بر همین اساس در مورد موضوعات مطرح شده به سراغ محمد مهدی ایزد پناه عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال و سرمربی سابق تیم شهرداری گرگان رفتیم. او اطلاعات کافی از شرایط شهرداری و تیم ملی دارد.

ایزد پناه می‌گوید اگر صحبتی در مورد کادر فنی می‌شود، اساسا به این دلیل نیست که فدراسیون با شاهین طبع مشکل دارد. البته در گذشته مشکلاتی به وجود آمد و برخی از بازیکنان در جلسه با مسئولان  فدراسیون گلایه داشتند. باید تصمیمی گرفته شود که آرامش برای تیم ملی حاصل شود‌. حالا این آرامش می‌خواهد با حضور  شاهین طبع باشد یا مربی دیگری.

او همچنین معتقد است گرگانی ها در مورد اعتراض شان به فدراسیون اشتباه کردند و باید موضوع ادامه لیگ را مطرح می‌کردند،  اما آنها اصرار به پایان مسابقات داشتند و در  نهایت فدراسیون بهترین تصمیم را گرفت.

او که فصل گذشته هدایت نیروی زمینی را در لیگ برتر برعهده داشت، در این گفت وگو از وضعیت نیروی زمینی، تیم ملی بسکتبال، شهرداری گرگان و لیگ آینده صحبت کرده است.

گفت و گوی او را در زیر می‌خوانید:

خیلی‌ها عنوان می‌کردند نیروی زمینی نتایج خوبی در فصل قبل  با شما کسب کرد، از وضعیت این تیم چه خبر؟

کار خوبی در آنجا شروع شد. ما می‌خواستم چراغی را در این باشگاه روشن نگه داریم و روی پای خودشان باشند که خوشبختانه این اتفاق افتاد. شرایط شان در حال حاضر خوب است و با همان بازیکنان سرباز پیش می‌روند. این همان خواسته‌ای بود که هم من و هم فدراسیون دنبال آن بودیم و امیدوارم اتفاقات خوبی هم برای باشگاه و هم بازیکنان بیفتد.

* ادامه کارتان با این تیم چگونه خواهد بود؟

دیگر با این تیم همکاری ندارم. فصل قبل هم اگر قبول کردم که کار کنم به خاطر ایجاد یک سازماندهی بود.

*ظاهرا یک مقدار دلخوری هم میان شما و مسئولان باشگاه به وجود آمد.

دلخوری که نه، اما به هرحال در مجموعه‌ای که از لحاظ مالی ضعیف است یک مقدار کشمکش هایی به وجود می‌آید. در مجموع نتایج خوبی گرفته شد و چند نیروی جوان و با استعداد معرفی و رشد کردند.

* شما عضو کمیته فنی فدراسیون هستید و این روزها صحبت‌های زیادی در مورد نیمکت تیم ملی می‌شود.

در مورد طباطبایی، رئیس فدراسیون صحبت‌های شفافی را انجام و توضیحات لازم را داد.

* اتفاقا خیلی‌ها معتقد بودند غیر شفاف بود و جامعه بسکتبال در یک سردرگمی قرار گرفت. ابتدا حمایت از شاهین طبع وجود داشت، اما اخیرا صحبت‌ها در مورد پایان قرارداد او و تغییر است.

مهم این است که مشکل خاصی وجود ندارد و اگر برخی اوقات هم چنین صحبت‌هایی مطرح می‌شود اساسا به این دلیل نیست که فدراسیون با مهران شاهین طبع مشکل دارد. تا اینجای کار او به عنوان سرمربی تیم ملی کار خود را انجام داده و نتایج خوبی هم کسب کرده است. البته ناگفته نماند که برد نیجریه مقابل چین در صعود ما به جام‌ جهانی هم تاثیرگذار بود. با این حساب ابتدا باید دید نظر خود او برای ادامه همکاری چیست، فکر نمی‌کنم مشکل خاصی وجود داشته باشد، اما اگر یادتان باشد دو سال قبل هم مشکلاتی در خصوص کادرفنی پیش آمد.

*چه مشکلی؟

چند بازیکن یک سری مواردی را در جلسه با مسئولان فدراسیون که خود من هم حضور داشتم بیان کردند. به هرحال این بازیکنان قهرمانان ملی هستند و باید شرایطی ایجاد شود که آنها هم با آرامش بیشتری کارشان را دنبال کنند. حالا این آرامش با شاهین طبع باشد یا مربی دیگری.  اساسا مشکل خاصی فعلا وجود ندارد.

* پس با این حساب تصمیم مهمی در مورد نیمکت تیم ملی گرفته خواهد شد.

بله. تصمیمی گرفته می‌شود و همه چیز ختم به خیر خواهد شد.

* آیا این تصمیم به تغییر می‌انجامد؟

چه بگویم؟ نظر شخصی من این است که تغییری صورت نمی‌گیرد. ما باید داشته‌های خودمان را حفظ کنیم. شاهین طیع هم در این مدت زحمت زیادی کشیده و باید شان مربیان ایرانی را هم حفظ کنیم. این را هم باید در نظر بگیریم که فدراسیون در راستای آماده سازی تیم ملی برای جام جهانی سنگ تمام گذاشت و بهترین تدارکات اردویی بعد از انقلاب بود. خوشبختانه اثر هم کرد و بچه‌ها بازی های خوبی مثلا مقابل اسپانیا انجام دادند.

* البته بازی‌هایی را هم باختیم که برتری کامل در آنها داشتیم.

بله درست است. مقابل پورتوریکو ۱۷، ۱۸ امتیاز جلو بودیم و می توانستیم برنده باشیم،  اما نشد. اینها مواردی است که وجود دارد و کمیته فنی پس از بررسی بهترین گزینه را برای تیم ملی انتخاب می‌کنیم.

* کمیته فنی چه زمانی جلسه خواهد داشت؟

احتمالا ۱۴ تیر ماه جلسه خواهیم داشت. البته  پیش از این هم جلسات متعددی را با طباطبایی در مور مسائل مختلف داشته‌ایم و اخیرا نشست دو ساعته‌ای هم در مورد تیم ملی با نفرات محدود برگزار شد.

* نگرانی‌هایی از سوی علاقمندان بسکتبال و تیم ملی وجود دارد؟ 

جای نگرانی نیست. فدراسیون تمام تلاش خود را می‌کند و برنامه ریزی برای لیگ بعدی هم صورت گرفته است تا در نهایت یک تیم ملی قدرتمند راهی بازی‌های المپیک شود.

* گفته می‌شود که اختلاف فدراسیون بسکتبال و شاهین طبع و صحبت‌هایی که می‌شود به خاطر انتقاد مسئولان شهرداری گرگان به فدراسیون ایجاد شده است؟

یک قانونی در تمام دنیا است و فدراسیون باید همه تیم‌ها را در نظر بگیرد. من خودم چون گرگانی هستم دوست داشتم شهرداری قهرمان شود، اما به هرحال تیم‌های دیگر مانند مهرام، شیمیدر و پتروشیمی بازیکنان خارجی خیلی خوبی در نظر گرفته بودند و همین خارجی‌ها برای این تیم در پلی آف تعیین کننده بودند. به نظر من فدراسیون عاقلانه ترین کار را انجام داد تا همه تیم‌ها را حفظ کند، اما درست ترین راه این بود که ابتدا صبر می‌کردیم تا مسابقات برگزار شود و در غیر اینصورت و اگر قرار بود باشگاه‌های آسیا برگزار شود، شهرداری گرگان به عنوان نماینده ایران معرفی شود.

* هجمه هایی که از سوی مسئولان گرگانی به فدراسیون وجود داشت به خاطر قهرمانی بود یا هزینه‌های زیاد و انتظار تماشاگران؟

دوست داشتند قهرمان شود. گرگان در دور مقدماتی صدرنشین بود و می‌خواستند به مسابقات آسیایی بروند، اما به هرحال نحوه برخورد درست نبود و اگر یک مقدار دقت نظر و دیپلماسی بیشتری داشتند، نتیجه بهتری می‌‌گرفتند. بهترین گزینه این بود که شهرداری به برگزاری ادامه رقابت ها اصرار می‌کرد و اگر نتیجه ای نداشت، آن وقت اعتراض می‌کردند.

* اتفاقا آنها اصرار زیادی داشتند که بازی‌ها برگزار نشود.

دقیقا اشتباه  بزرگ آنها همین جا بود که پافشاری برای تعطیلی لیگ داشت و نمی‌دانم چه اصراری داشتند که این اتفاق بیفتد.

* پیش بینی شما این بود که گرگان قهرمان می شود؟

نمی توان در این مورد قضاوت کرد چون بازیکنان خارجی تیم های دیگر خیلی ارزشمند و تاثیرگذار و تعیین کننده‌ بودند و خیلی‌ها پیشبینی شان این بود که مهرام با حضور آن خارجی ها قهرمان می‌شود. در این طرف شهرداری گرگان بازیکنان خارجی خود را جذب کرده بود و دیگر نمی‌توانست کسی را اضافه کند.

* احساس می‌شود فدراسیون انتظار داشته شاهین طبع بتواند مسئولان گرگانی را قانع کند که تصمیم درستی گرفته شده است.

نمی دانم. در این مورد چیزی نمی‌توانم بگویم. فقط می‌دانم که خود شاهین طبع هم اصرار بر پایان لیگ داشت.

*  شما صحبتی در این خصوص با شاهین طبع داشتید؟

بله، من هم طی صحبتی که با او داشتم، گفتم اگر شما اصراری در جلسه داشتید باید روی برگزاری ادامه مسابقات لیگ می‌بود نه پایان آن. چون فدراسیون بسکتبال نمی‌تواند شخصا تصمیم بگیرد و باید همه تیم ها را در نظر بگیرد، اما متاسفانه شاهین طبع اصرای برای قهرمانی شهرداری گرگان نداشت.

* شاید هم توقع این بوده که فدراسیون شهرداری گرگان را به عنوان قهرمان لیگ معرفی کند.

بله این توقع را که داشتند، اما به نظر من فدراسیون کار حرفه‌ای را انجام داد حالا اگر مسابقات آسیایی برگزار شود یک تیم به عنوان ‌نماینده بسکتبال انتخاب خواهد شد. البته بعید است با این شرایط آسیا هم مسابقه بگذارد.

* شما موافق کاهش قرارداد بازیکنان و مربیان به خاطر نیمه کاره ماندن لیگ بودید؟

ببینید بازیکن و مربی یک سال ورزشی خود را گذاشته و باشگاه هم سرمایه گذاری کرده است. فکر می‌کنم با توجه به اینکه بسکتبال قراردادهای کمتری نسبت به فوتبال و والیبال دارد باشگاه ها باید ۷۰ تا ۹۰ درصد قرارداد آنها را پرداخت کند. شنیده‌ام تیم گرگان هم تاکنون ۷۰ درصد را داده و مابقی را هم به نوعی با هم توافق می کنند.

* خودتان برای فصل پیشنهادی برای مربیگیری داری؟

بله با دو باشگاه در حال مذاکره هستم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

*تهرانی هستند یا از استان دیگر؟ 

اجازه دهید وقتی قطعی شد در این خصوص به صورت کامل توضیح خواهم داد.

*سال گذشته در تیمی مربیگری کردید که بودجه کافی برای حضور در لیگ برتر نداشت، برای فصل بعد شرایط مالی گزینه هایتان به چه شکلی است؟

اگر خوب نباشد که قبول نمی‌کنم. سال قبل هم به خاطر دل خیلی از سربازان آمدم و شاید به نوعی خودزنی هم بود، چون خیلی تحت فشار بودم، اما امسال باید با تیمی بیایم که حداقل در جمع ۴ تیم باشد.

* به نظر شما فصل بعد تعداد تیم ها چگونه خواهد شد؟

به شما قول می‌دهم که لیگ فصل بعد خیلی بهتر از سال قبل خواهد بود و تعداد تیم ها هم بیشتر می شود. در لیگ سال قبل ۴ تیم بودند که شرایط مالی خوبی نداشتند و برای فصل بعد طباطبایی محدودیت هایی را در نظر گرفته است. آنطور که شنیدم و می‌دانم شرایط سخت تر از سال قبل است و هر تیمی که می‌خواهد بیاید از لحاظ مالی وضعیت نرمالی داشته باشد و در میانه فصل درجا نزند و ورودی را پرداخت نکند.

* در هر فصل این صحبت ها می‌شود اما در نهایت باز هم اتفاقی نمی‌افتد.

باید دید امسال چقدر این تصمیم ها اثر خواهد داشت.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.